KPSE0E20-16PDZ
detaildesc
KPSE0E20-16PDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE0E20-16PDZ
Description:
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C