KPSE0E16-26SYDZ
detaildesc
KPSE0E16-26SYDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE0E16-26SYDZ
Description:
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation Y
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 16-26
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C