KPSE0E14-15PDZ
detaildesc
KPSE0E14-15PDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE0E14-15PDZ
Description:
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 14-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C