KPSE0E12-10SDN
detaildesc
KPSE0E12-10SDN
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE0E12-10SDN
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Shrink Boot Adapter
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Base Product Number KPSE
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C