KPSE0E12-10PZDZ
detaildesc
KPSE0E12-10PZDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE0E12-10PZDZ
Description:
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation Z
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C