KPSE08P22-55S
detaildesc
KPSE08P22-55S
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE08P22-55S
Description:
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Potted
Shielding -
Orientation N (Normal)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C