KPSE08P14-19P
detaildesc
KPSE08P14-19P
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE08P14-19P
Description:
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Potted
Shielding -
Orientation N (Normal)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C