KPSE08F20-39SZ
detaildesc
KPSE08F20-39SZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE08F20-39SZ
Description:
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation Z
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 20-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C