KPSE08F12-10SZ
detaildesc
KPSE08F12-10SZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE08F12-10SZ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPSE
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation Z
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C