KPSE08E14-19PA71
detaildesc
KPSE08E14-19PA71
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE08E14-19PA71
Description:
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color -
Series KPSE
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C