KPSE08E14-15S
detaildesc
KPSE08E14-15S
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE08E14-15S
Description:
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation N (Normal)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 14-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C