KPSE08E12-10PX
detaildesc
KPSE08E12-10PX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE08E12-10PX
Description:
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation X
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C