KPSE08B24-61P
detaildesc
KPSE08B24-61P
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE08B24-61P
Description:
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation N (Normal)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 61
Shell Size - Insert 24-61
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C