KPSE08B22-21SW
detaildesc
KPSE08B22-21SW
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE08B22-21SW
Description:
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation W
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 21
Shell Size - Insert 22-21
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C