KPSE08B20-16SW
detaildesc
KPSE08B20-16SW
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE08B20-16SW
Description:
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation W
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C