KPSE07E20-41SW
detaildesc
KPSE07E20-41SW
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE07E20-41SW
Description:
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation W
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C