KPSE07E20-16S
detaildesc
KPSE07E20-16S
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE07E20-16S
Description:
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C