KPSE07A20-41P
detaildesc
KPSE07A20-41P
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE07A20-41P
Description:
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C