KPSE06P22-21P
detaildesc
KPSE06P22-21P
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06P22-21P
Description:
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Potted
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 21
Shell Size - Insert 22-21
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C