KPSE06J14-15SZ
detaildesc
KPSE06J14-15SZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06J14-15SZ
Description:
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPSE
Package Bulk
Features Backshell, Strain Relief
Shielding -
Orientation Z
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 14-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C