KPSE06F22-21PA206
detaildesc
KPSE06F22-21PA206
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06F22-21PA206
Description:
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series KPSE
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Black Zinc
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 21
Shell Size - Insert 22-21
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C