KPSE06F20-41SWA206
detaildesc
KPSE06F20-41SWA206
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06F20-41SWA206
Description:
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series KPSE
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation W
Termination Crimp
Shell Finish Black Zinc
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C