KPSE06F20-41PX
detaildesc
KPSE06F20-41PX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06F20-41PX
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPSE
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation X
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C