KPSE06F20-16PF187
detaildesc
KPSE06F20-16PF187
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06F20-16PF187
Description:
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPSE
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C