KPSE06F18-32PX
detaildesc
KPSE06F18-32PX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06F18-32PX
Description:
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation X
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 32
Shell Size - Insert 18-32
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C