KPSE06F14-19SA206
detaildesc
KPSE06F14-19SA206
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06F14-19SA206
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series KPSE
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Black Zinc
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C