KPSE06F14-12SA71
detaildesc
KPSE06F14-12SA71
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06F14-12SA71
Description:
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color -
Series KPSE
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 14-12
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C