KPSE06F14-12PXA206
detaildesc
KPSE06F14-12PXA206
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06F14-12PXA206
Description:
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series KPSE
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation X
Termination Crimp
Shell Finish Black Zinc
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 14-12
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C