KPSE06F12-10PY
detaildesc
KPSE06F12-10PY
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06F12-10PY
Description:
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation Y
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C