KPSE06E22-21S
detaildesc
KPSE06E22-21S
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06E22-21S
Description:
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 21
Shell Size - Insert 22-21
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C