KPSE06E20-41SDN
detaildesc
KPSE06E20-41SDN
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06E20-41SDN
Description:
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Shrink Boot Adapter
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C