KPSE06E18-32S
detaildesc
KPSE06E18-32S
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06E18-32S
Description:
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 32
Shell Size - Insert 18-32
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C