KPSE06E16-26SY
detaildesc
KPSE06E16-26SY
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06E16-26SY
Description:
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation Y
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 16-26
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C