KPSE06E14-19PWF26F42
detaildesc
KPSE06E14-19PWF26F42
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE06E14-19PWF26F42
Description:
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation W
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C