KPSE00F16-26SZ
detaildesc
KPSE00F16-26SZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE00F16-26SZ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPSE
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation Z
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 16-26
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C