KPSE00E22-55PW
detaildesc
KPSE00E22-55PW
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE00E22-55PW
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation W
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Base Product Number KPSE
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C