KPSE00E22-55PDZ
detaildesc
KPSE00E22-55PDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE00E22-55PDZ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPSE
Package Bulk
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C