KGQ21HCG2D910FT
detaildesc
KGQ21HCG2D910FT
KYOCERA AVX
Product No:
KGQ21HCG2D910FT
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 91PF 200V NP0 0805
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series U
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Ultra Low ESR
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 91 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.045" (1.15mm)
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C