KGQ15ACG1H120GT
detaildesc
KGQ15ACG1H120GT
KYOCERA AVX
Product No:
KGQ15ACG1H120GT
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0603
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series U
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Ultra Low ESR
Tolerance ±2%
Lead Style -
Capacitance 12 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.036" (0.91mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C