KGQ05FCG1H1R8CH
detaildesc
KGQ05FCG1H1R8CH
KYOCERA AVX
Product No:
KGQ05FCG1H1R8CH
Description:
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402
Features Ultra Low ESR
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 1.8 pF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C