KGQ05FCG1H1R3BH
detaildesc
KGQ05FCG1H1R3BH
KYOCERA AVX
Product No:
KGQ05FCG1H1R3BH
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series U
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Ultra Low ESR
Tolerance ±0.1pF
Lead Style -
Capacitance 1.3 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C