KGM43BCG2H122JV
detaildesc
KGM43BCG2H122JV
KYOCERA AVX
Product No:
KGM43BCG2H122JV
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1200PF 500V NP0 1812
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 1200 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.050" (1.27mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C