HW-33-12-G-Q-200-055
detaildesc
HW-33-12-G-Q-200-055
Samtec Inc.
Product No:
HW-33-12-G-Q-200-055
Description:
CONN HDR 66POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.200" (5.08mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.055" (1.400mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 66
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Length - Post (Mating) 0.775" (19.685mm)