HW-27-12-F-S-790-SM
detaildesc
HW-27-12-F-S-790-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-27-12-F-S-790-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 27POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HW-27-12
Number of Positions 27
Length - Overall Pin 0.965" (24.511mm)
Length - Stack Height 0.790" (20.066mm)
Length - Post (Mating) 0.175" (4.445mm)