HW-10-09-T-S-420-090
detaildesc
HW-10-09-T-S-420-090
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-09-T-S-420-090
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.090" (2.286mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HW-10-09
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Length - Stack Height 0.420" (10.668mm)
Length - Post (Mating) 0.220" (5.588mm)