HW-10-09-G-D-575-SM
detaildesc
HW-10-09-G-D-575-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-09-G-D-575-SM
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-10-09
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 0.665" (16.891mm)
Length - Stack Height 0.575" (14.605mm)
Length - Post (Mating) 0.090" (2.286mm)