HW-10-09-F-D-480-118
detaildesc
HW-10-09-F-D-480-118
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-09-F-D-480-118
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.118" (2.997mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-10-09
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Length - Stack Height 0.480" (12.192mm)
Length - Post (Mating) 0.132" (3.353mm)