HW-10-08-L-S-346-087
detaildesc
HW-10-08-L-S-346-087
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-08-L-S-346-087
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.087" (2.210mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HW-10-08
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Length - Stack Height 0.346" (8.788mm)
Length - Post (Mating) 0.097" (2.464mm)