HW-10-08-F-D-350-SM
detaildesc
HW-10-08-F-D-350-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-08-F-D-350-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-10-08
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 0.465" (11.811mm)
Length - Stack Height 0.350" (8.890mm)
Length - Post (Mating) 0.115" (2.921mm)