HW-09-20-T-D-700-SM
detaildesc
HW-09-20-T-D-700-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-09-20-T-D-700-SM
Description:
CONN HDR 18POS 0.1 STACK SMD TIN
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-09-20
Number of Positions 18
Length - Overall Pin 1.065" (27.051mm)
Length - Stack Height 0.700" (17.780mm)
Length - Post (Mating) 0.365" (9.271mm)